Лечение кривошеи у детей, как справиться?Лікування кривошиї у дітей, як впоратися?

ЗДОРОВЬЕ

Кривошея – это деформация шеи, которая встречается у очень многих малышей. Характер этой деформации может быть врожденным и приобретенным, но в любом случае предполагается ответственный подход к лечению для того, чтобы не допустить развития патологии и серьезных осложнений. В большинстве случаев заболевание опытные медики выявляют недуг у грудничков, иногда – у старших деток.

Что нужно знать о кривошее?

Клиническая картина на самом деле является поистине схожей при врожденной и приобретенной кривошее. Разница отмечается в сроках появления недуга. При врожденном варианте симптомы могут проявиться практически сразу после рождения ребенка. Нужно отметить то, что у младенца может быть проявлена и другая патология, являющаяся сопутствующей. Признаки приобретенной формы заболевания обуславливаются наличием повреждающего фактора, после которого может проявиться недуг. Детский врач-ортопед и родители являются ответственными за распознавание недуга и своевременно начатое лечение.

При серьезных повреждениях кривошея может проявиться характерной клинической картиной практически сразу. В то же время малыш не может двигать своей головой и объем двигательной деятельности мышц не удается оценить адекватно. Несмотря на это, у грудничка голова может быть наклонена в определенную сторону. По мере развития ребенка изменения положения головы, шеи становятся все более ярко выраженными. Угол наклона постепенно увеличивается. Малыш старается повернуть свою голову в противоположную сторону для того, чтобы устранить излишнее напряжение в мышцах и дискомфортные ощущения.

У ребенка двух месяцев при отсутствии заболеваний уже должны быть хорошо развиты первые навыки движения шеи. Более того, голова должна устойчиво удерживаться, так как к этому возрасту она уже успела окрепнуть. Важно отметить то, что в вертикальном положении и в то время, когда ребенок лежит на спине, практически невозможно заметить неполадки, что усложняет определение заболевания.

При этом у грудничка могут быть проблемы при повороте головы и выпрямлении шеи, что уже служит причиной для повышенного внимания, проявления мер осторожности. На самом деле у новорожденных малышей крайне сложно определить кривошею. У 3-месячного малыша могут появляться попытки двигательной деятельности руками и поворачивания. После этого изменения привлекают все больше внимания. В связи с этим, у ребенка чаще всего кривошея диагностируется к этому возрасту. Обращаясь к опытному врачу, который знает, что такое кривошея, присутствует возможность провести эффективное лечение и избежать осложнений.

Виды кривошеи

У новорожденных малышей принято выделять три типа патологии, связанные с шеей:

  • Врожденная

Врожденная кривошея может проявиться сразу же после рождения малыша. Она отличается деформацией шеи. Нужно отметить то, что данный патологический процесс бывает двух подвидов.

Мышечная кривошея возникает при патологиях, которые имеют прямую связь с мышцами грудины и ключицы. При этом предполагается наклон головы и одновременный поворот лица. Несмотря на это, мышечная кривошея не сразу диагностируется, так как заболевание все ярче проявляется по мере взросления ребенка. В то же время лечение может быть успешным.

Костная кривошея проявляется у новорожденных из-за нарушений формирования скелета ребенка в утробе его матери, до рождения. В этом случае поворот головы не может выполняться в полном объеме.

  • Приобретенная

Часто возникает как осложнение заболеваний шейного отдела позвоночника, еще причинами может быть снижение слуха или зрения.

  • Ложная

Ложная кривошея не имеет отношения к патологическим изменениям в мышцах у новорожденных детей. При этом голова постоянно оказывается наклоненной. К этому приводит гипертонус мышц. Лечение следует проходить у опытного невролога, но при этом риск осложнений отсутствует.

Особенности развития патологии

Перед рождением в то время, когда плод развивается в утробе женщины, может развиваться серьезное воспаление. При этом присутствует риск того, что процесс впоследствии перейдет в миозит хронической формы. Это приводит к деформации мышцы. Осложнения при родовой деятельности приводит к тому, что у новорожденных детей происходит разрыв грудино-ключичной мышцы. Ткань может рубцеваться, в результате чего мышцы становятся короче.

осмотр педиатра

При родах мышцы могут растянуть или подвергнуть микротравме. Плечо ребенка может надавить на верхнюю часть шеи. Это положение приводит к кислородному голоданию мышцы, в результате чего происходит некроз. У ребенка может деформироваться мышца.

К кривошее могут привести микробы, которые негативно действую на мышцу. В результате этого развивается инфекционный миозит при внутриутробном развитии.

Таким образом, кривошея может быть диагностирована у новорожденных детей. Если голова ребенка длительное время наклонена в матке, происходит нарушение кровообращение. В результате таких ситуаций у новорожденных малышей появляется кривошея.

Особенности лечения

Каким должно быть лечение недуга? Прежде всего, терапию можно подразделить на два метода, а именно на консервативную и оперативную. У грудничка можно использовать только консервативные методики. Лечение наиболее эффективным оказывается до года. Операция противопоказана для всех новорожденных малышей и грудничков, а минимальный возраст для разрешения составляет 2 -3 года.

К сожалению, если кривошея диагностируется у новорожденных малышей, излечение не всегда оказывается полным. Единственным выходом является укрепление мышц для того, чтобы предотвратить усугубления ситуации. Медик может не только поставить диагноз, но и подсказать, каким должно быть лечение для ребенка. Следует отказаться от самостоятельных действий и народной медицины, так как такие способы оказываются слишком опасными.

Какие способы лечения следует отметить для новорожденного ребенка и грудничка? Как можно повысить шансы на благоприятные результаты?

  • Лечебный массаж.
  • Выполнение гимнастических упражнений в пассивном режиме.
  • Специальные повязки.
  • Физиотерапевтические процедуры.

Нужно отметить то, что ребенку массаж можно выполнять, но при этом нужно проявлять особенную осторожность. Лучше всего, чтобы прикладывалась только умеренная сила. Движения могут быть разнообразными: легкое поглаживание и растирание, поколачивание подушечками пальцев. Основной задачей является стремление увеличить приток крови к воспаленным мышцам, благодаря чему они могут восстанавливать свое нормальное состояние. В обязательном порядке нужно избегать чрезмерного влияния при массаже, так как такие действия могут оказаться слишком болезненными для малыша. Маленькому ребенку лучше всего выполнять общий массаж, не концентрируясь на шее.

массаж ребенка

Для усиления эффективности процедуры рекомендуется использовать массажное мыло, предназначенное специально для детей. В самом конце следует позаботиться о фиксации головки ребенка. При этом голова должна быть расположена в положении, которое соответствует правилам анатомии. Мама ребенка может правильно его держать во время кормления и следить за позой малыша в кроватке. Ребенок должен лежать на боку, где деформирована шея. Во время кормления рекомендуется наклон в здоровую сторону.

При развитии патологии деткам постарше можно рекомендовать воротник Шанца, который позволяет фиксировать шею. В последнее время лечение часто включает в себя физиотерапию. Это обусловлено тем, что соответствующие методики зарекомендовали себя с наилучшей стороны. Для проведения лечебных мероприятий можно использовать УФЧ, электрофорез, аппликации, магнитное поле.

Доверяясь опытному врачу и избегая самостоятельных действий, присутствует возможность в минимальные сроки достигнуть значительных улучшений.

Какие осложнения угрожают?

В большинстве случаев осложнений, которые являются нежелательными, удается успешно избежать. Исключением является синдром Клиппеля-Фейля. Данное заболевание не позволяет улучшить состояние шеи и восстановить полный объем ее движений.

Какие последствия могут проявляться? К чему необходимо подготовиться?

  • Лечение кривошеи может постепенно затрудняться. Это обусловлено рубцовыми изменениями мышц, которые не так-то просто устранить.
  • Череп развивается неправильно из-за начального наличия поражения. При этом на лице малыша проявляется асимметрия.
  • При кривошее кровь не правильно поступает к головному мозгу. В результате человек страдает от головных болей, проблем памяти и внимания. Ребенок постепенно становится умственно отсталым.
  • Деформация трахеи происходит из-за того, что голова постоянно наклонена в определенную сторону. При этом появляются риски развития респираторных заболеваний.
  • Грудная клетка может быть ассиметричной, если кривошея проявляется практически с самого рождения.
  • Деформация черепа грозит нарушением слуха, появлением косоглазия, синуситами.

Будьте уверены в том, что своевременное начало лечения является гарантией высокого уровня эффективности.

Кривошия – це деформація шиї, яка зустрічається в дуже багатьох малюків. Характер цієї деформації може бути вродженим і набутим,але в будь-якому разі передбачається відповідальний підхід до лікування, щоб не допустити розвитку патології і серйозних ускладнень. У більшості випадків захворювання досвідчені медики недугу виявляють у немовлят, іноді – у старших діток.

Що потрібно знати про кривошию?

Клінічна картина насправді схожа при вродженій та набутій кривошиї. Різниця відзначається в термінах появи недуги. При вродженому варіанті симптоми можуть проявитися практично відразу після народження дитини. Потрібно відзначити те, що у немовляти може бути виявлена й інша патологія, що є супутньою. Ознаки придбаної форми захворювання обумовлюються наявністю пошкоджуючого фактора, після якого може проявитися недуга. Дитячий лікар-ортопед і батьки відповідальні за розпізнавання хвороби і вчасно розпочате лікування.

При серйозних пошкодженнях кривошия може проявитися характерною клінічною картиною практично відразу. У той же час малюк не може рухати своєю головою і обсяг рухової діяльності м’язів не вдається оцінити адекватно. Незважаючи на це, у немовляти голова може бути нахилена в певну сторону. По мірі розвитку дитини зміни положення голови, шиї стають все більш яскраво вираженими. Кут нахилу поступово збільшується. Малюк намагається повернути свою голову в протилежну сторону для того, щоб усунути зайву напругу в м’язах і дискомфортні відчуття.

У дитини двох місяців при відсутності захворювань вже повинні бути добре розвинені перші навички руху шиї. Більше того, голова повинна стійко утримуватися, так як до цього віку вона вже встигла зміцніти. Важливо відзначити те, що в вертикальному положенні і в той час, коли дитина лежить на спині, практично неможливо помітити неполадки, що ускладнює визначення захворювання. При цьому у немовляти можуть бути проблеми при повороті голови і випрямленні шиї, що вже служить причиною підвищеної уваги і прояви заходів обережності. Насправді у новонароджених малюків вкрай складно визначити кривошею.

У 3-місячного малюка можуть з’являтися спроби рухової діяльності руками і повертання. Після цього зміни привертають все більше уваги. У зв’язку з цим, у дитини найчастіше кривошия діагностується до цього віку. Звертаючись до досвідченого лікаря, який знає, що таке кривошия, є можливість провести ефективне лікування та уникнути ускладнень.

Види кривошиї

В даний час у новонароджених малюків прийнято виділяти три типи патології, пов’язаних з шиєю.

  • Вроджена.
  • Придбана.
  • Помилкова.

Вроджена кривошия може проявитися відразу ж після народження малюка. Вона відрізняється деформацією шиї. Потрібно відзначити те, що даний патологічний процес буває двох підвидів.

М’язова кривошия виникає при патологіях, які мають прямий зв’язок з м’язами грудини і ключиці. При цьому передбачається нахил голови і одночасний поворот обличчя. Незважаючи на це, м’язова кривошия не відразу діагностується, так як захворювання все яскравіше проявляється по мірі дорослішання дитини. В той же час лікування може бути успішним.

Кісткова кривошия проявляється у новонароджених з-за порушень формування скелета дитини в утробі його матері, до народження. У цьому випадку поворот голови не може виконуватися в повному обсязі.

Помилкова кривошия не має відношення до патологічних змін у м’язах у новонароджених дітей. При цьому голова постійно виявляється нахиленою. До цього призводить гіпертонус м’язів. Лікування слід проходити у досвідченого невролога, але при цьому ризик ускладнень відсутній.

Особливості розвитку патології

Перед народженням, коли плід розвивається в утробі жінки, може розвиватися серйозне запалення. При цьому є ризик того, що процес згодом перейде в міозит хронічної форми. Це призводить до деформації м’язи. Ускладнення при пологової діяльності призводить до того, що у новонароджених дітей відбувається розрив грудинно-ключичний м’язи. Тканина може рубцюватися, в результаті чого м’язи стають коротшими.

осмотр у педиатра

При пологах м’язи можуть розтягнутися або піддатися мікротравмам. Плече дитини може натиснути на верхню частину шиї. Це положення призводить до кисневого голодування м’язи, в результаті чого відбувається некроз. У дитини може деформуватися м’яз.

До кривошиї можуть призвести мікроби, які негативно діють на м’яз. В результаті цього розвивається інфекційний міозит при внутрішньоутробному розвитку. Таким чином, кривошия може бути діагностована у новонароджених дітей. Якщо голова дитини тривалий час нахилена в матці, відбувається порушення кровообігу. В результаті таких ситуацій у новонароджених малюків з’являється кривошия.

Особливості лікування

Яким має бути лікування недуги? Насамперед, терапію можна підрозділити на два методу, а саме на консервативний і оперативний. На грудничкові можна використовувати тільки консервативні методики. Лікування найбільш ефективним виявляється до року. Операція протипоказано для всіх новонароджених малюків і немовлят, а мінімальний вік для дозволу становить 2 -3 роки.

На жаль, якщо кривошия діагностується у новонароджених малюків, лікування не завжди виявляється повним. Єдиним виходом є зміцнення м’язів для того, щоб запобігти погіршенню ситуації. Медик може не тільки поставити діагноз, але і підказати, яким має бути лікування для дитини. Слід відмовитися від самостійних дій і народної медицини, тому що такі засоби виявляються занадто небезпечними.

Які способи лікування слід відзначити для новонародженої дитини і немовляти? Як можна підвищити шанси на сприятливі результати?

  • Лікувальний масаж.
  • Виконання гімнастичних вправ в пасивному режимі.
  • Спеціальні пов’язки.
  • Фізіотерапевтичні процедури.

Потрібно відзначити те, що дитині масаж можна робити, але при цьому потрібно проявляти особливу обережність. Краще всього, щоб прикладалася тільки помірна сила. Рухи можуть бути різноманітними: легке погладжування і розтирання, постукування подушечками пальців. Основним завданням є прагнення збільшити приплив крові до запалених м’язів, завдяки чому вони можуть відновлювати свій нормальний стан. В обов’язковому порядку потрібно уникати надмірного впливу при масажі, так як такі дії можуть виявитися занадто болючими для малюка. Маленькій дитині краще всього виконувати загальний масаж, не концентруючись на шиї.

массаж ребенка

Для посилення ефективності процедури рекомендується використовувати масажне мило, призначений спеціально для дітей. В самому кінці слід подбати про фіксацію голівки дитини. При цьому голова має бути розташована в положенні, яке відповідає правилам анатомії. Мама дитини може правильно його тримати під час годування і стежити за позою малюка в ліжечку. Дитина повинна лежати на боці, де деформована шия. Під час годування рекомендується нахил в здорову сторону.

При розвитку патології старшим діткам можна рекомендувати комір Шанца, який дозволяє фіксувати шию. Останнім часом лікування часто включає в себе фізіотерапію. Це обумовлено тим, що відповідні методики зарекомендували себе з найкращого боку. Для проведення лікувальних заходів можна використовувати УФЧ, електрофорез, аплікації, магнітне поле.

Довіряючи досвідченому лікарю та уникаючи самостійних дій, є можливість у мінімальні терміни досягти значних поліпшень.

Які ускладнення загрожують?

У більшості випадків небажаних ускладнень вдається успішно уникнути. Винятком є синдром Кліппеля-Фейля. Дане захворювання не дозволяє поліпшити стан шиї і відновити повний обсяг її рухів.

Які наслідки можуть проявлятися? До чого необхідно готуватися?

  • Лікування кривошиї може поступово ускладнюватися. Це обумовлено рубцевими змінами м’язів, які не так-то просто усунути.
  • Череп розвивається неправильно із-за наявності початкового ураження. При цьому на обличчі малюка проявляється асиметрія.
  • При кривошиї кров не правильно надходить до головного мозку. В результаті людина страждає від головних болів, проблем пам’яті і уваги. Дитина поступово стає розумово відсталим.
  • Деформація трахеї відбувається через те, що голова постійно нахилена в певну сторону. При цьому з’являються ризики розвитку респіраторних захворювань.
  • Грудна клітка може бути асиметричною, якщо кривошия проявляється практично з самого народження.
  • Деформація черепа загрожує порушенням слуху, появою косоокості, синуситами.

Будьте впевнені в тому, що своєчасний початок лікування є гарантією високого рівня ефективності.

Оцените статью
Все о детях для папы и мамы от рождения до школы