Научить своего ребенка определять время по часам – одна из задач родителя. В своем большинстве мамы и папы стремятся обучить своего малыша широкому кругу навыков и зачастую такое желание возникает у них, когда ребенку едва исполнилось 5 лет. Естественно, что понятие «время» можно и нужно объяснять крохе, однако для такого маленького человека это может стать непосильной задачей. Чаще всего понимать объясняемые истины малыш начинает в 7 лет, когда сформировано абстрактное мышление.
Первые занятия
Для того, чтобы научить детей понимать такие понятия как «время», стоит для начала начать с больших и понятных им форм. Это, прежде всего, понятия дня и ночи, зимы и весны. В начале необходимо акцентировать внимание ребенка на том, что происходит цикличность времени – день сменяет вечер, за ночью следует утро. Нет необходимости спешить, пусть малыш запомнит, что распорядок их смены всегда один и тот же. Когда у него не будет ошибок с определением того, в какой период суток он ложится спать или играет в садике, можно начать изучать время более подробно.
Вторым этапом станет различие времен года. Можно начать с того сезона, который находится у вас за окном. Следует проговорить их названия, их отличительные черты. Можно начать с того времени, когда малыш родился – ему будет интересно ощутить принадлежность к какому-либо времени года.
Далее следует переходить к изучению месяцев. Не стоит «обрывать» год и учить текущий месяц, лучше начать с начала и последовательно научить ребенка их названия, отличительные черты. Познавательно будет привязать смену месяцев к изменениям в природе, к развитию растений или плодовых культур. Вообще, полезно делать какие-либо привязки в ходе обучения, это поможет детям лучше запомнить материал.
Переходим к циферблату
Научить ребенка определять время по часам – задача непростая и лучше всего разбить ее на последовательные этапы.
Знакомство
Часы для детей до определенного времени являются просто игрушкой или элементом декора. Чтобы понимать их, нужно поближе познакомиться – покажите детям циферблат, проговорите находящиеся на нем цифры, научите отличать часовую стрелку от минутной и секундной. Для занятий стоит купить отдельные часы, которые не жалко будет пустить на тщательное изучение. Они должны быть с белым фоном и крупными цифрами, чтобы ребенок не отвлекался на посторонние картинки и надписи. Если не получается найти именно такие, то хорошим вариантом будет просто сделать их из картона и обычного болтика.
Сначала изучают крупные и целые понятия – один час
Обратите внимание детей на работу минутной и часовой стрелок и на то, что первая всегда должна смотреть ровно вверх, на цифру 12, а вторая – на ту, который вы вычисляете. Работайте в двух направлениях – пусть дети сначала определяют час, а впоследствии сами устанавливают стрелку на цифру, которую вы назовете. Одновременно с изучением целого часа расскажите им о том, что сутки длятся 24 часа и покажите, как определяют время, если часы имеют деления только до 12. Напомните ребенку о таких понятиях, как день и ночь, утро и вечер.
Объясните своему ученику понятие — «половина часа».
Научите детей понимать, что если минутная стрелка смотрит вниз, ровно на цифру 6, то это половина того часа, к которому стремится часовая стрелка. Еще одним немаловажным нюансом в дальнейшем изучении является значение первой и второй половины часа. Расскажите им, что значения из области первой половины будут означать «столько-то минут такого-то часа», а из второй – «без стольки-то минут, такого-то часа». Не торопитесь, дайте детям усвоить информацию – этот этап является одним из сложных. Можете разделить часы листочком и попеременно заниматься то с одной, то со второй половиной.
Следующий этап тоже непростой – вам предстоит научить определять минуты. Не нужно усложнять задачу, просто возьмите за базу минуты, кратные пяти – 5, 10, 15 и так далее. Этого будет достаточно малышу, который только начал определять время по часам. Возьмите часы, яркий маркер и немного удлините деления через каждые пять минут. Теперь ваша задача – научить малыша называть время, проговаривая, сколько минут какого именно часа. Для начала используйте полный круг циферблата, пока малыш не усвоит это.
Вспомните предыдущие занятия — что на часах имеется две половины – первая и вторая. Снова разделите циферблат пополам и научитесь определять минуты по первой половине – это не сложно, следует только повторить материал.
Теперь вам предстоит научить понятию об «обратных» минутах, которые расположены на второй половине циферблата. Расскажите малышу об «эффекте зеркала», когда минуты со второй половины просто «отражаются» на первой. Такой способ поможет вашему ученику проще запомнить такие понятия, как «без пяти минут», «без десяти» и другие.
Обучаемся играя
Для того, чтобы понять ход времени, лучше всего использовать с ребенком игровые формы. Изучая времена – прошлое, настоящее и будущее, полезно использовать картинки с последовательным развитием цветка, дерева или животного.
Проговаривайте с малышом, что раньше (прошлое) цветочек был в виде семя, сейчас (настоящее) он — росточек, а потом (будущее) у него распустится бутон. Такие наглядные занятия-игры помогут ему лучше понять и запомнить информацию.
Занимаясь с часами, полезно будет использовать несколько самодельных циферблатов – например, на один из них можно приклеить вырезанные картинки, на которых будет изображен распорядок дня малыша. Тарелка с кашей – на 7 часов, сапожки и варежки – на 12 часов, кроватку – на 20 часов. Так как разные занятия входят в режим на протяжении всего дня, полезно будет использовать два циферблата, чтобы уместить 24-часовой распорядок.
Часы – очень интересная и увлекательная вещь, которая может подарить много веселых и интересных открытий. Ориентироваться по ним – действительно увлекательное занятие, которое затянет вас и ваших детей надолго.
Навчити дитину визначати час за годинником – одне із завдань батьків. У більшості мами й татусі прагнуть навчити свого малюка багатьом навичкам і часто таке бажання виникає у них, коли дитині ледь виповнилося 5 років. Природно, що поняття «час» можна і потрібно пояснювати дитині, однак для такої маленької людини це може стати непосильним завданням. Найчастіше розуміти такі істини малюк починає в 7 років, коли сформовано його абстрактне мислення.
Перші заняття
Для того, щоб навчити дітей розуміти такі поняття як «час», варто для початку почати з великих і зрозумілих їм форм. Це, насамперед, поняття дні і ночі, зими і весни.
На початку навчання необхідно акцентувати увагу дитини на те, що відбувається циклічність часу – день змінює вечір, за ніччю слідує ранок. Немає необхідності поспішати, нехай малюк запам’ятає, що розпорядок їх зміни завжди один і той самий. Коли у нього не буде помилок з визначенням того, в який період доби він лягає спати або грає в садку, можна почати вивчати час більш докладно.
Другим етапом стане відмінність часів року. Можна почати з того сезону, який знаходиться у вас за вікном. Слід промовити їх назви, їх відмінні риси. Можна почати з того часу, коли малюк народився, йому буде цікаво відчути приналежність до якої-небудь пори року.
Далі варто переходити до вивчення місяців. Не варто «обривати» рік і вчити поточний місяць, краще почати з початку і послідовно вивчити з дитиною їх назви та відмінні риси. Пізнавально буде прив’язати зміну місяців до змін у природі, до розвитку рослин або плодових культур. Взагалі, корисно робити які-небудь прив’язки в ході навчання, це допоможе дітям краще запам’ятати матеріал.
Переходимо до циферблату
Навчити дитину визначати час за годинником – завдання непросте і найкраще розбити на послідовні етапи.
Знайомство. Годинник для дітей до певного часу є просто іграшкою або елементом декору. Щоб зрозуміти його, потрібно ближче познайомитися – покажіть дітям циферблат, промовте всі цифри, що знаходяться на ньому, навчіть відрізняти годинникову стрілку від хвилинної і секундної. Для занять варто купити окремий годинник, який не шкода буде пустити на ретельне вивчення. Він повинен бути з білим фоном і великими цифрами, щоб дитина не відволікалася на сторонні картинки і написи. Якщо не виходить знайти саме такий, то гарним варіантом буде просто зробити годинник з картону та звичайного болтика.
Спочатку вивчають великі й цілі поняття – одна година. Зверніть увагу дітей на роботу хвилинної та годинникової стрілок і на те, що перша завжди повинна дивитися рівно вгору, на цифру 12, а друга – на ту цифру, що вказує годину, яку ви визначаєте. Працюйте в двох напрямках – нехай діти спочатку визначають годину, а згодом самі встановлюють стрілку на цифру, яку ви назвете. Одночасно з вивченням цілої години розкажіть дітям про те, що доба триває 24 години і покажіть, як визначають час, якщо годинник має ділення тільки до 12. Нагадайте дитині про такі поняття, як день і ніч, ранок і вечір.
Далі поясніть своєму учневі таке поняття, як «половина години». Навчіть дітей розуміти, що якщо хвилинна стрілка дивиться вниз, рівно на цифру 6, то це половина тієї години, до якої прагне годинна стрілка. Ще одним важливим нюансом в подальшому вивченні є значення першої і другої половини години. Розкажіть їм, що значення області першої половини будуть означати «стільки-то хвилин такої-то години», а з другої – «без стількох хвилин такої-то години». Не поспішайте, дайте дітям засвоїти інформацію – цей етап один з найскладніших. Можете розділити годинник листочком і поперемінно займатися то з однією, то з другою половиною.
Наступний етап теж непростий – вам доведеться навчити визначати хвилини. Не потрібно ускладнювати завдання, просто візьміть за базу хвилини, кратні п’яти – 5, 10, 15 і так далі. Цього буде достатньо малюкові, який тільки почав визначати час за годинником. Візьміть годинник, яскравий маркер і трохи подовжіть поділи через кожні п’ять хвилин. Тепер ваше завдання – навчити малюка називати час, промовляючи, скільки хвилин якої самої години. Для початку використовуйте повне коло циферблату, поки малюк не засвоїть це.
Згадайте попередні заняття — що на годиннику є дві половини – перша і друга. Знову розділіть циферблат навпіл і навчіться визначати хвилини на першій половині – це не складно, варто лише повторити матеріал. Тепер вам належить навчити поняттю про «зворотні» хвилини, які розташовані на другій половині циферблата. Розкажіть малюку про «ефект дзеркала», коли хвилини з другої половини просто «позначаються» на першій. Такий спосіб допоможе вашому учневі легше запам’ятати такі поняття, як «без п’яти хвилин», «без десяти» та інші.
Навчаємось, граючись
Для того, щоб зрозуміти хід часу, краще всього використовувати з дитиною ігрові форми. Вивчаючи часи – минулий, теперішній та майбутній, корисно використовувати картинки з послідовним розвитком квітки, дерева або тварини. Промовляйте з малюком, що раніше (минуле) квіточка була у вигляді насіння, зараз (теперішнє) вона — росточок, а потім (майбутнє) у неї розпуститься бутон. Такі наочні заняття-ігри допоможуть дитині краще зрозуміти і запам’ятати інформацію.
Займаючись з годинником, корисно буде використовувати кілька саморобних циферблатів – наприклад, на один з них можна приклеїти вирізані картинки, на яких буде зображений розпорядок дня дитини. Тарілка з кашею – на 7 годин, чобітки та рукавички – на 12 годин, ліжечко – на 20 годин. Через те, що різні заняття входять в режим протягом усього дня, корисно буде використовувати два циферблати, щоб вмістити 24-годинний розпорядок.
Годинник – дуже цікава і захоплююча річ, яка може подарувати багато веселих і цікавих відкриттів. Орієнтуватися по них – дійсно захоплююче заняття, яке затягне вас і ваших дітей надовго.