Лікування стовбуровими клітинами у Києві

ЗДОРОВЬЕ

Лікування стовбуровими клітинами – міф чи реальність?

Лікування стовбуровими клітинами — одна з основних надій медиків і чи не головний страх пацієнтів. Незважаючи на те, що клінічні дослідження досі тривають, у багатьох країнах світу відкриваються і набирають популярності клініки, що обіцяють лікування за допомогою цих клітин. Міфи і справді, закони та досягнення науки — ми постаралися розібратися у всіх протиріччях. На лікування стовбуровими клітинами у Києві ви можете записатись тут https://coolaser.clinic/stvolovye-kletki/.

Стовбурові клітини медики, жартома, називають ідеальними пристосуванцями. По суті, це клітини організму, які мають конкретної спеціалізації. Вони можуть багаторазово ділитися і перетворюватися на компоненти крові або утворювати різні тканини. Розрізняють два основні види стовбурових клітин — ембріональні та дорослі. Ембріональні стовбурові клітини воістину унікальні, з них формується весь організм, і вони мають здатність стати будь-яким типом тканини. Як підказує назва, ембріональні клітини одержують із клітинної маси на ранній стадії розвитку ембріонів. Дорослі стовбурові клітини присутні в організмі, що сформувався і мають диференціацію, тобто утворюють тільки певні види клітин залежно від потреб організму, наприклад: клітини крові, сполучної, нервової та м’язової тканини, а також окремі органи.

З чого все починалося?

Перше застосування стовбурових клітин у медицині пов’язане з трансплантацією кісткового мозку, де їх міститься найбільше. Як відомо, сьогодні ця процедура може врятувати життя за багатьох онкозахворювань, зокрема лейкемії. Кровотворні клітини пацієнта знищуються за допомогою хіміотерапії, а стовбурові клітини з пересадженого кісткового мозку починають активно ділитися і так по суті оновлюють кров. Одна з проблем, яка у багатьох випадках ускладнює трансплантацію, – це пошук донора. Звернення до бази донорів коштує дорого, а пошук сумісного донора займає час, якого часто немає. Тому гостро постає питання – чи є альтернатива стовбуровим клітинам із кісткового мозку?

Медична етика

Найбільше стовбурових клітин міститься в ембріонах людини. Як ми писали вище, ембріональні стовбурові клітини універсальні вони можуть формуватися в будь-яку тканину організму. Питання про те, наскільки етично використовувати ембріональні стовбурові клітини, досі поділяє як медичні кола, так і громадськість. Особливо гостро постає проблема у католицьких країнах, де запліднена клітина вже вважається живим організмом. Ще у 2011 році Європейський суд заборонив патентувати лікувальні методики з використанням ембріональних стовбурових клітин. Однак деякі європейські країни (Великобританія, Німеччина) все ж таки активно проводять дослідження та застосовують експериментальні препарати на основі стовбурових клітин. Подібних проблеми не загострювалися в Азії — можливо, саме тому Китай та Сінгапур сьогодні вважаються основними лідерами у галузі дослідження стовбурових клітин. У США нещодавно було знято обмеження на редагування геному людини — це дасть новий поштовх дослідженням і щодо стовбурових клітин. У Росії та Україні йдуть повним ходом дослідження, проте регулюючої бази досі немає.

Джерела стовбурових клітин

На сьогоднішній день для лікування в основному використовуються мезенхімальні стовбурові клітини дорослого організму. Головними джерелами стовбурових клітин (МСК) є:

1. МСК пупкового канатика

Даний вид стовбурових клітин одержують із пуповинної тканини після народження дитини. Їх отримати просто та безпечно: через плацентарний бар’єр клітини з пуповини захищені від бактеріального та вірусного інфікування. При цьому кількість МСК у пуповинній тканині в 10-30 разів більша, ніж у пуповинній крові. Причому це стовбурові клітини молоді, які ще «не працювали», тому їхній потенціал вищий — вони швидше приживаються, практично не викликають відторгнення і миттєво починають відновлення пошкодженої ділянки. Їх екстрагування, на відміну від ембріональних стовбурових клітин, не викликають етичних протиріч, оскільки пуповина зазвичай утилізується.

2. МСК кісткового мозку

Як ми писали вище, саме мезенхімальні стволові клітини кісткового мозку вперше успішно використовувалися в медицині. Але якщо говорити про використання стовбурових клітин власного кісткового мозку, то треба враховувати, що з віком їхня кількість зменшується, тому цей спосіб не підходить для літніх пацієнтів. Сама процедура проста і абсолютно безпечна: пацієнту проводять пункцію здухвинної кістки під місцевою анестезією і проводиться забір стовбурових клітин.

3. Мобілізація стовбурових клітин

Мобілізація стовбурових клітин – унікальна запатентована розробка ізраїльського професора Шимона Славіна. Дана методика дозволяє мобілізувати і виростити МСК в самому організмі, без необхідності проведення процедури «в пробірці» і тимчасових витрат на «вирощування» стовбурових клітин. Обмеженням цієї процедури є вік пацієнта, оскільки з роками знижується кількість МСК та його ефективність. Стовбурові клітини мобілізуються різним інноваційним медичним обладнанням.

Оцените статью
Все о детях для папы и мамы от рождения до школы
Добавить комментарий