Як підтримувати гормональний баланс в організмі?

ЗДОРОВЬЕ

Гормони виробляються ендокринною системою організму та відповідають за координацію різноманітних фізіологічних процесів: ріст та розвиток, обмін речовин, регулювання апетиту, контроль тиску, реакції на стрес тощо. Кожен з гормонів має унікальні функції, тому дисбаланс в них може призвести до різних захворювань та проблем. Саме тому важливо підтримувати свій організм, обравши здоровий спосіб життя та правильне харчування. Втім не слід забувати й про вживання вітамінів та мінералів, які сприяють балансу гормонів в організмі. Розкажемо про це детальніше.

Найпоширеніші причини та прояви гормонального дисбалансу

Гормональний дисбаланс, як правило, виникає внаслідок порушень роботи ендокринної системи та проблем з щитовидною залозою. Крім того, у жінок коливання гормонів може виникати через вагітність, а також в період менопаузи. До найтиповіших причин можна додати дотримання жорстких дієт, хронічний стрес, психічні розлади тощо.

Серед найрозповсюдженіших симптомів гормонального дисбалансу:

  • серйозні коливання настрою, підвищена дратівливість;
  • проблеми зі сном;
  • збільшення ваги;
  • нерегулярний менструальний цикл;
  • зниження лібідо;
  • посилення симптомів ПМС;
  • надмірні болі у період менструації;
  • втрата енергії;
  • загальне погіршення стану здоров’я.

За наявності таких проявів дуже важливо своєчасно звернутись до лікаря. Він, окрім звичайної консультації, обов’язково має призначити додаткові обстеження та аналізи. Саме спеціаліст має призначати необхідні ліки для відновлення гормонального балансу. Втім якщо мова йде про запобігання виникненню проблем, то доцільним є вживання харчових добавок з ключовими вітамінами та мінералами. Вони здатні підтримувати оптимальний баланс гормонів в організмі.

Важливі вітаміни для підтримки гормонального балансу

Ключову роль у процесі регулювання балансу гормонів відіграє вітамін D. Саме він забезпечує нормальне функціонування ендокринної системи. Він регулює вироблення паратиреоїдного гормону, інсуліну, кортизолу, естрогену та тестостерону. Для оптимізації вмісту вітаміну D в організмі важливо вживати риб’ячий жир, горіхи та насіння, а також яйця.

Бере участь у метаболізмі гормонів вітамін В6. Крім того, він підтримує рівень естрогену та прогестерону у жінок. Міститься він переважно у м’ясних та молочних продуктах, волоських горіхах та бобах.

Вітамін Е має не лише антиоксидантні властивості, але й впливає на рівень жіночих статевих гормонів. Для поповнення його запасів в організмі варто додати до раціону рослинні олії, насіння та горіхи.

Вітамін С добре відомий не лише антиоксидантною дією та підтримкою вироблення колагену, але й бере участь у продукції гормонів. Зокрема, мова йде про адреналін та кортизол, які допомагають регулювати реакції на стрес. Міститься він переважно у цитрусових, ківі, капусті, ягодах та томатах.

Не варто оминати увагою й вітамін А, оскільки він напряму впливає на роботу щитовидної залози, яка виробляє тиреоїдні гормони. Варто додати до раціону жовті овочі, шпинат, бобові та фрукти. Допустиме також вживання спеціальних харчових добавок з вітаміном А.

Важливі мінерали для підтримки гормонального балансу

Важливу роль  у регулюванні балансу гормонів в організмі відіграють мінерали. Наприклад, цинк забезпечує правильне функціонування ендокринної системи, беручи участь у синтезі та регуляції різних гормонів. Рекомендовано додати до раціону овочі, фрукти, цільнозернові продукти, знежирене молоко. Чудовою підтримкою гормонального балансу може стати харчова добавка з цинком від 21st Century.

Йод є дуже важливим для підтримки роботи щитовидної залози. Саме вона виробляє тиреоїдні гормони, що відповідають за регуляцію фізіологічних процесів. Щоб отримувати достатню кількість йоду, необхідно вживати рибу, морепродукти та водорості.

Магній бере участь у метаболізмі гормонів (наприклад, інсуліну, який регулює рівень цукру в крові). Крім того, саме цей мінерал впливає на регуляцію жіночих статевих гормонів. Дуже важливо додати до раціону горіхи, насіння, цільнозернові продукти, чорний шоколад, а також шпинат.

Селен не тільки належить до категорії антиоксидантів, але й допомагає захищати ендокринні органи: зокрема, щитовидну залозу. Він бере участь у процесі перетворення тиреоїдних гормонів в активну форму. Не забувайте щодня вживати різні крупи, м’ясо, сир, яйця та цільнозерновий хліб.

Оцените статью
Все о детях для папы и мамы от рождения до школы